Ekonomi

Rivos, Nvidia’nın hakimiyetine meydan okuyacak yapay zeka sunucu çipi için 250 milyon dolar topladı

Çip startup’ı Rivos, Salı günü yaptığı açıklamada, yapay zeka uygulamaları için özel olarak tasarlanan ilk sunucu çipinin üretimini ilerletmek için 250 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

2023’te yapay zeka çip pazar payının %80’inden fazlasını elinde bulunduran Nvidia’nın büyük ölçüde hakim olduğu bir pazara adım atan Rivos, RISC-V mimarisine dayalı çipler tasarlamayı hedefliyor. Bu açık kaynak mimarisi Rivos’un Arm, Intel (NASDAQ:INTC) ve Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD (NASDAQ:AMD)) gibi diğer mimarilerle ilişkili lisans ücretlerini atlamasına olanak tanıyor.

Santa Clara, Kaliforniya merkezli firma şu anda merkezi işlem birimini yapay zeka hızlandırıcısı ile entegre eden, özellikle büyük dil modellerini ve veri analizlerini işlemek için optimize edilmiş bir sunucu çipi geliştiriyor. Rivos, tasarım sürecini, çipin işlevselliği için gerekli olan bilgisayar kodunu derlemek için gereken yazılıma odaklanarak ve ardından işlemciyi bu yazılım etrafında inşa ederek başlattı.

Walden Catalyst’in kurucu yönetici ortağı ve Rivos’un destekçilerinden biri olan Lip-Bu Tan, Nvidia’nın CUDA yazılımıyla elde ettiği başarıyla paralellikler kurarak donanım inovasyonunu yönlendirmede yazılımın önemini vurguladı. Şirketin CEO’su Puneet Kumar, verdiği bir röportajda yazılım öncelikli stratejilerini vurgulayarak çip endüstrisinde bunun genellikle tersi olduğunu belirtti.

Finansman turu Matrix Capital Management’tan önemli miktarda yatırım aldı ve ayrıca Intel, MediaTek ve Dell Technologies (NYSE:DELL) gibi önemli sektör oyuncularının katkılarını gördü. Bu önemli finansal destekle Rivos, teknoloji devlerinin ve diğer yeni girişimlerin mevcut tekliflerinden farklı bir ürün yaratmak için RISC-V mimarisinden yararlanarak rekabetçi yapay zeka çip pazarında yerini almayı hedefliyor.

InvestingPro İçgörüleri

Son finansman turunda Rivos’u destekleyen önemli endüstri oyuncularından biri olan Intel Corporation (NASDAQ:INTC), Yarı İletkenler ve Yarı İletken Ekipman endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Piyasa değeri 154,57 milyar dolar olan ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda 54,23 milyar dolar gelir elde eden Intel’in büyüklüğü ve finansal gücü, sektördeki önemli rolünün altını çiziyor.

Intel için InvestingPro’nun en önemli ipuçlarından biri, bu yıl net gelir artışı beklentisidir. Bu, özellikle yapay zeka çipi pazarındaki paydaşlar için önemlidir çünkü bu teknoloji alanında artan yatırım ve geliştirme potansiyeline işaret etmektedir. Ayrıca Intel, finansal istikrarının ve uzun vadeli performansının bir kanıtı olarak 33 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürerek hissedarlara güçlü bir bağlılık göstermiştir.

Intel’in performansını izleyen yatırımcılar, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için 89,65 F/K oranı ve 96,63 düzeltilmiş F/K oranı ile şirketin yüksek kazanç katsayısına dikkat çekecektir. Bu yüksek bir değerleme anlamına gelse de, piyasanın özellikle yapay zeka gibi yüksek büyüme gösteren alanlarda gelecekteki kazanç artışı beklentilerini de yansıtıyor.

Daha fazla bilgi ve analiz isteyenler için, Intel’in kârlılık tahminleri ve değerleme katsayıları gibi hususları detaylandıran ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. https://www.investing.com/pro/INTC adresini ziyaret ederek daha fazlasını keşfedin ve InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak özel bir tekliften yararlanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu