Ekonomi

Çin, G7 ülkelerinin ortak bildirisini protesto etti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, G7 bakanlarının Tayvan, Doğu ve Güney Çin Denizi ile Hong Kong, Sincan ve Tibet’teki sorunlara ilişkin ortak açıklamasının bulgularını değerlendirdi.

Sözcü Wang, G7 ülkelerini “Çin’i karalamakla” ve “iç işlerine karışmakla” suçlayarak, “Açıklama, grubun Çin’i çevreleme ve bloke etme konusundaki küstahlığını, önyargısını ve bilinçli arzusunu yansıtıyor. Ev sahibini protesto ederek bu tavrı kınıyor ve reddediyor. Japonya, yaparız.” söz konusu.

Tayvan’ın Çin’in “kutsal toprağı” olduğunu ve “tek Çin” unsurunun Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın temeli olduğunu savunan Vang, “Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik eylemlere, Tayvan’da gerçek barışın sağlanması için karşı çıkılması gerekiyor” dedi. Tayvan Boğazı.” ifadesini kullandı.

Hong Kong, Sincan ve Tibet ile yaşanan sorunların tamamen Çin’in “içişleri” olduğunu vurgulayan Vang, “Hiçbir yabancı gücün hiçbir bahaneyle ve hiçbir şekilde müdahale etme hakkı yoktur.” dedi.

Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki durumun genel olarak istikrarlı olduğuna işaret eden Vang, “İlgili ülkeler, bölge ülkelerinin barış ve istikrarı sağlama çabalarına saygı duymalı, kargaşa tohumları ekmeyi ve iç karışıklıklar yaratmayı bırakmalıdır. -kamp çatışması.” değerlendirmesini yaptı.

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 Kümelenmesi ülkeleri dışişleri bakanları, dönemin lideri Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 3 günlük zirvenin ardından bugün yayımladıkları ortak bildiride, barış ve istikrarın sürdüğünü belirtti. Tayvan Boğazı’nda küresel güvenlik “olmazsa olmaz”dır. Çin’in tehdit, baskı, sindirme ve güç kullanmaya son vermesini talep ederek, Doğu ve Güney Çin Denizi ile Hong Kong, Sincan ve Tibet’teki meselelerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu