Haber

Nesli Tehlike Altında Olan Vaşak Bir Araç Çarptıktan Sonra Öldü

ANKARA’nın Beypazarı ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve hassas kulaklarıyla en düşük frekanstaki sesleri duyarak saklanma yeteneği nedeniyle ‘ormanın hayaleti’ olarak anılan vaşak, bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Geçen hafta da aynı bölgede bir vaşak cep telefonuyla görüntülenmişti.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak, Beypazarı ilçesi Karaşar Mahallesi yolu üzerinde aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta Ankara-Nallıhan karayolunda seyahat eden bir kişi, yol kenarında vaşak inişine rastladı ve cep telefonu kamerasıyla görüntüsünü kaydetti.

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin nesli tükenmekte olan türler kırmızı listesinde yer alan vaşak, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından ormana yerleştirilen kamera tuzaklarında bile nadiren görülebiliyor. Geceleri avlanan vaşaklar, tavşanlar, kemirgenler, orta ve küçük memelilerle beslenir. Hassas kulaklarıyla en düşük frekanstaki sesleri duyarak saklanabilme özelliği nedeniyle ‘ormanın hayaleti’ olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu