Ekonomi

Kasırga sezonunun ılımlı geçtiği 2023’te afet tahvillerinden rekor getiri

1990’lardan bu yana bir risk transfer aracı olarak kullanılan felaket tahvilleri, 2023’te büyük ölçüde Florida’daki ılımlı kasırga sezonuna ve artan faiz oranlarına atfedilen rekor getiriler gördü. Swiss Re endeksi Ocak ayından Ekim ortasına kadar %16,2 oranında güçlü bir getiriye işaret ederken, Artemis.bm %20 veya daha yüksek bir toplam getiri öngörüyor.

Kuzey Atlantik kasırga sezonunun 30 Kasım’a kadar sürmesine rağmen Florida bu yıl yalnızca bir büyük kasırgadan etkilendi. Ancak Otis Kasırgasının Acapulco üzerindeki etkisi sigortacılar için önemli maliyetlere neden olabilir. Büyük emeklilik ve hedge fonları, felaket tahvillerine değer katan yatırımcılardır ve bir felaketin önceden belirlenmiş miktarda hasara yol açması durumunda önemli kayıplara yol açabilirler.

Credit Suisse, Ian Kasırgasının 2022’de 35 milyar ila 55 milyar dolar arasında değişen tahmini hasarlara yol açarak tahvil fiyatlarında ciddi bir düşüşe yol açtığını söyledi. Moody’s, aşırı hava olaylarındaki artış nedeniyle iklim değişikliğinin her zaman piyasayı etkileyeceğini öngörüyor.

2023’ün ilk yarısında 10 milyar dolarlık rekor düzeyde felaket tahvili ihracına tanık olundu. Bu artışın nedeni, Ian Kasırgası’nın neden olduğu kayıpların başlangıçta tahmin edilenden az olması ve faiz oranlarındaki artıştı. S&P ve Reed Smith, Katrina Kasırgası gibi aşırı hava olaylarının sıklığı artsa bile piyasanın 2024 yılına kadar güçlü kalacağını öngörüyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu