Ekonomi

Üsküdar Üniversitesi, üniversite adaylarını kariyer testiyle yönlendiriyor

Üsküdar Üniversitesi, online iş testi ile üniversite adaylarına meslek seçiminde yardımcı oluyor.

Üsküdar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2015 yılından bu yana uygulanan meslek sınavı ile kararsız kalan adaylar yetenek ve ilgileri doğrultusunda başarılı olabilecekleri alanları belirleyebilirken, karar verenlere ne kadar uygun olduğunu test etme imkanı sunuluyor. bu meslek onlar için.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uzman Manevi Danışman Ece Tözeniş, meslek sınavının önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Her yıl üniversiteye giriş sınavına giren aday sayısının yaklaşık yüzde 20’sini daha önce bir üniversiteye yerleşmiş, bir üniversiteden mezun olmuş veya üniversiteden çekilmiş öğrenciler oluşturmaktadır. Uygun olmayan kariyer tercihlerinden pişmanlık duyan öğrenciler. kişilik özelliklerimiz, ilgi ve yeteneklerimiz için, tekrar sınava hazırlanabiliyor ve kendilerine daha fazla fırsat bulabiliyorlar. Doğru tarafı bulmaya çalışıyorlar.”

2022 YKS’ye giren öğrencilerin sadece yüzde 59’unun ilk 5 tercihten birine yerleştirildiğine dikkat çeken Tözeniş, “Bu öğrenciler başta hayallerini yazmış ya da yakın çevrelerinin hayallerini gerçekleştirmiş olabilirler. kalan yüzde ise istedikleri bölümlere yerleşmiş olabilir ama belki de sadece bir tanesi.Üniversiteye girmek istemedikleri bölümleri yazmışlar.” değerlendirmesini yaptı.

“Hollanda Mesleki Tercih Puanlama Tablosu” olarak da bilinen iş testinin 90 sorudan oluştuğunu belirten Tözeniş, “Adayların sorulara verdiği ‘Seviyorum’ veya ‘Sevmiyorum’ yanıtları kişilik tipini ortaya koyuyor. ‘Gerçekçi’, ‘Araştırmacı’, ‘Sanatçı’, ‘Sosyal’, ‘Girişimci’ ve ‘Geleneksel’ olarak belirlenen tiplerin ayırt edici özelliklerinin öne çıktığı kariyer testinde, faaliyetler ve tipik meslekler bu türlere uygun terimler açıklanır.

Üsküdar Üniversitesi, her yıl olduğu gibi 2023 yılında da aday öğrencilerin aldıkları puanlara göre doğru bölümleri seçebilmeleri için uzman rehberler eşliğinde hizmet verecek. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen tercih günleri kapsamında adaylar merak ettikleri her şeyi öğrenebilecek, meslek sınavı sonuçlarını uzmanlarla birlikte yorumlayabilecek ve akademik ekiple görüşmeye gelebilecekler.

zilehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu