Haber

Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katılan Kosova timi Priştine’ye döndü

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerin etkilediği Hatay’da çalışmalarını tamamlayan Kosova Arama Kurtarma Derneği’ne bağlı 6 kişilik ekip, Sabri Tunç Angılı tarafından karşılandı. Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Priştine Havalimanı’nda.

Kosova Arama Kurtarma Derneği Sekreteri Ilir Gaxha, sarsılan bölgelerde yaptıkları çalışmalar sırasında hemen hemen her ülkeden üniforma gördüklerini söyledi.

Gaxha, “Küçük ama kalbi büyük bir ulus olduğumuzu ve çok şey verebileceğimizi kanıtladık. Temsil ettiğimiz ülkeyle gurur duyuyoruz, desteğiniz için teşekkür ediyoruz.” terimleri kullandı.

Büyükelçi Angılı yaptığı konuşmada gruba kapılarının her zaman açık olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu zor zamanda Kosova dostumuzdur, kardeşimiz yardım eli uzattı. Hem maddi hem de manevi yardım bizim için çok değerli. Kosova arama kurtarma ekibi olarak çok zor şartlar altında sahada çalıştılar. Kurtardılar. Biri 3 yaşında çocuk 2 kişiye şükranlarımı sunuyorum.”

Arama kurtarma çalışmalarına katılan Fanol Shala da ekibiyle birlikte 3 yaşındaki bir çocuğu ve bir yetişkini enkazdan çıkarmasından gurur duyduğunu söyledi.

Kosova hükümeti, Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonunu desteklemek için 6 Şubat’ta 36 askerden oluşan bir FSK birliği, 9 Şubat’ta Kosova Arama Kurtarma Derneği’nden 6 işçi ve 10 Şubat’ta 3 ek personel gönderdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 8 Şubat’ın ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

catalzeytinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu