Haber

TikTok’ta boraks tehlikesi: ‘Kilo vermeyi bırakın…’

TikTok’ta toksik olmadığı iddia edilen ve ev temizliğinde kullanılan boraksın tüketimini teşvik eden görseller viral oldu.

Zirai ilaçlarda kullanılan ve saflık unsuru olarak kullanılan bor mineralini içeren boraksı kilo verdirdiği, eklem ağrılarını dindirdiği veya bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddiasıyla su ile karıştırıp her gün içenler deneyimlerini paylaşıyorlar. ve sosyal medya kanallarında takipçileri ile tanımlamalar yapmaktadır.

‘AKCİYE ZARAR VEREBİLİR’

Türkiye Gazetesinden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine Ankara Etlik Kent Hastanesi Koordinatör Başhekim ve Acil Tıp Uzmanı Doç. Afşin Emre Lostmaz, “Boraks bulaşık ve çamaşır yıkamada, tuvalet, halı ve mobilya temizliğinde kullanılan bir temizleyicidir. Evde böcek ilacı olarak da kullanılabilir. Boraks minör elementler olan bor, sodyum ve oksijeni içerir. Yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yutulması halinde ciddi bedensel zararlara neden olabilir. Küçük dozlar bile toksik etkiye sahip olabilir. Solunması halinde akciğer hasarına neden olabilir. Erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Kilo vermek için kullanmak şöyle dursun, temizlik için kullanılırken bile eldiven takılmalı, iyi havalandırılan bir alanda kullanılmalı, giysilere bulaşırsa çıkarılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu