Ekonomi

TCMB, Politika Faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,50’ye yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 17,50’ye yükseltti.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yapılan Kurul toplantısında politika faizinin yüzde 17,50’ye yükseltilmesine karar verildiği bildirildi.

Kurul duyurusunda, “Kurul, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon bekleyişlerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecine devam edilmesine karar vermiştir.” kelime yer aldı.

Açıklamada, küresel ekonomide enflasyonun düşmesine rağmen uzun vadeli ortalamaların oldukça üzerinde seyrettiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’de son dönemde açıklanan göstergelerin enflasyon ana eğilimindeki yükselişin devam ettiğine işaret ettiği, bu gelişmede iç talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılığın etkili olduğu belirtildi.

Kurul, vergi düzenlemelerindeki bozulmanın ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek olumsuz etki yaratacağını öngördüğü duyuruda, bu unsurlara ek olarak, “Doğrudan yatırımlardan, dış finansman koşullarında önemli iyileşme, rezervlerdeki artışın devam etmesi ve turizm gelirlerinin de desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenmenin fiyat istikrarına güçlü katkı sağlayacağını” söyledi. söylendi.

Açıklamada, politika faizinin orta vadede enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak nakit ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği belirtilirken, mali sıkılaştırmanın enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar gerektiğinde kademeli olarak güçlendirileceği vurgulandı.

Parasal sıkılaştırma kademeli olarak devam edecek

Duyuruda Kurulun mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlerliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirdiği belirtilirken, etki analizleri de dikkate alınarak sadeleştirme sürecinin kademeli olarak devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, bu kapsamda Kurul’un nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma ile faiz artırımlarına ilişkin kararlar aldığı belirtildi.

Duyuruda, enflasyon göstergelerinin ve enflasyonun ana eğiliminin yakından izleneceği, Kurul’un fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edeceği belirtildi.

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içerisinde yayımlanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu