Haber

Selim Temurci röportajın kaldırılmasını önerdi

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri sırasında; “Sayın Cumhurbaşkanımız zaten röportaj konusunda tutumunu ifade etmişti, ya bu röportaj konusunu kaldıralım, bu röportaj çok özel durumlarda kullanılsın, çünkü ahlaka, adalete inanmayan kurum ve kişiler millet tarafından kabul edilemez.” Aidiyet duygusuyla orada da demokrasiden, hukukun gelişmesinden söz edilemez.” ” söz konusu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci ise genç işsizliğine ve mülakat sorununa dikkat çekerek şunları söyledi:

“ILO’nun Türkiye’deki kadın ve gençlerle ilgili yaptığı birçok değerlendirme var; zaman kazanmak adına bu konuya girmeyeceğim ama biliyoruz ki bir ‘ev gençliği’ sohbetimiz var. Yani ne üniversitede ne de üniversitede. çalışıyorum ve maalesef bunu söylediğime üzülüyorum Şunu söyleyeyim: Bu çocuklar gece uyumuyor, gündüz uyuyorlar, biz bunu hep yaşıyoruz yani taktığımız rozetlerle alakası yok, çünkü çocuk üniversite mezunu, 23-24 yaşlarında, dedesinden, babasından, annesinden para alıp kahvehaneye ya da alışveriş merkezine gidiyor, gitmek istemiyor. Şimdi buna dayanarak birileri dinliyor. Keşke bakanımızın yaşadığı ülkede bir hafta tatil yapsak diye düşünebilirsiniz, dediğiniz gibi çalışmalar yeterli değil, evet bir emek var, bu emeği değerli buluyoruz ama isterim. bunu özellikle ifade etmek gerekirse.

Şimdi -bir sürü not aldım- bu normal endüstriyel ilişkilerde işçi-işveren sorunu var, burada da düzenleyici ve denetleyici kurum olarak devlet var. Bu düzenlemede özellikle memurlar tarafında -her milletvekili bunun bilincindedir- enflasyon farkı sorunu var. Şimdi bu enflasyon farkı oluştuğunda ödenmezse, olan şu: Memurlara verdiğiniz zam aynı anda uygulanmıyor, dolayısıyla artış ortadan kalkıyor, yani bütçenin yükü aslında sırtınıza biniyor. Maalesef gelir düzeyi düşük insanlar. O.

“RÖPORTAJI KALDIRALIM”

Vatandaş ile devlet arasındaki üç temel kavram; Bunlardan biri ahlak, biri adalet, biri aidiyettir. Ahlak, adaleti de kapsayan bir kavramdır. Bakın burada özellikle İ·ŞKUR’dan bahsediliyor. Şimdi I·İŞKUR meselesi, özellikle işsizlerin devlete bakışı açısından çok temel bir sorunu ortaya çıkarıyor. Kura çekme yöntemini biliyoruz, evet kura çekmeyi biliyoruz ama şunu da biliyoruz… Bunu sadece bir eleştiri olarak söylüyorum, bu Türkiye’nin sorunudur, çözmek de dünyadaki dostlarımızın görevidir. İktidar partisi. . O kuralar yapıldıktan sonra o çekilişlere hiç girmeyen ve çıkanların bir kısmı – bakın önemli bir şey söylüyorum – yani ‘Bu iş için yeterli değil, şartları karşılamıyor’ ‘ diye dış listelere alındılar… Bakın, eğer iş alım varsa, birçok arkadaşımızın ismi -maalesef burada da benzer bir şey oldu, kusura bakmayın- devlet aslında kurumlar aracılığıyla sorgulanıyor, o yüzden bunu yapmamalıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız aslında röportajla ilgili bir pozisyon ortaya koymuş, peki ya bu röportaj? Sorunu ortadan kaldıralım, bu röportaj çok özel durumlarda kullanılmalı çünkü ahlaka ve adalete inanmayan kurum ve kişiler millet tarafından aidiyet duygusuyla kabul edilemez, demokrasiden ve kalkınmadan söz edilemez. hukuk orada. “Demokrasinin ve hukukun gelişmediği bir ülkede kalkınmanın doğru olmayacağını, büyümenin kime yönelik olması gerektiğini burada çok konuştuk, bir daha bu konulara girmek istemiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu