Ekonomi

Rocket Lab, Synspective’in takımyıldızı için uydu konuşlandırıyor

MAHIA, Yeni Zelanda – Fırlatma hizmetleri ve uzay sistemleri sağlayıcısı Rocket Lab USA, Inc. (NASDAQ: RKLB), Synspective’in Dünya gözlem takımyıldızı için bir sentetik açıklıklı radar uydusunun başarıyla konuşlandırıldığını duyurdu. “Owl Night Long” adı verilen görev, Rocket Lab’in Electron roketi tarafından gerçekleştirildi ve bu roketin 45. fırlatılışı oldu.

Electron roketi Salı günü Yeni Zelanda’nın Mahia kentindeki Fırlatma Kompleksi 1’den havalanarak StriX-3 uydusunu 561 km’lik Güneş Senkron Yörüngesine yerleştirdi. Bu dağıtım, Synspective’in yüksek çözünürlüklü Dünya gözlem verileri sağlamayı amaçlayan takımyıldızına katkıda bulunuyor.

Synspective için özel fırlatma sağlayıcısı olan Rocket Lab daha önce Eylül 2022, Şubat 2022 ve Aralık 2020’de şirket için üç uydu fırlatmıştı. Şirketin 2023 yılında imzalanan çoklu fırlatma anlaşmasının bir parçası olarak Synspective için iki görev daha başlatması planlanıyor.

Bu etkinlik Rocket Lab’in bu yılki üçüncü Electron görevi olacak. Bir sonraki fırlatma, Ulusal Keşif Ofisi için Wallops, Virginia’daki Fırlatma Kompleksi 2’den en erken 20 Mart’ta planlanıyor.

2006 yılında kurulan Rocket Lab, fırlatma hizmetleri, uydu üretimi, uzay aracı bileşenleri ve yörünge yönetimi çözümleri sunan başarılı bir görev geçmişine sahiptir. Electron aracı Ocak 2018’deki ilk fırlatılışından bu yana 178 uyduyu yörüngeye ulaştırarak ABD’nin yılda en sık fırlatılan ikinci roketi oldu.

2018’de kurulan Synspective, SAR’ı IoT verileri, makine öğrenimi ve veri bilimi teknikleriyle birleştirerek sentetik açıklıklı radar (SAR) uydu verileri ve çözümleri sağlıyor.

Bu makale Rocket Lab USA, Inc. tarafından yapılan bir basın açıklamasına dayanmaktadır ve herhangi bir iddia içermemektedir. Ek analiz veya yorum yapılmaksızın şirket tarafından sağlanan bilgiler sunulmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu