Haber

Lise öğrencilerinin yetiştirdiği mantarlar satışta değil

– Lise öğrencilerinin yetiştirdiği mantarlar satılmıyor

AMASYA – Amasya’da bir meslek lisesinde geçen yıl kurulan atölyede öğrencilerin yetiştirdiği mantarlar piyasada bulunmuyor. Bu sezon 20 ton üretilmesi planlanan mantarlardan para kazanan öğrenciler, mezun olduktan sonra köylerinde atölye kurup iş hayatına başlamayı hedefliyor.

‘Gököyük mantarı’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle, 175 öğrencisi bulunan Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki boş bir atölyede geçen yıl kültür mantarı kompost tesisi oluşturuldu. Bahçe Bitkileri alanında eğitim gören öğrenciler ve öğretmenleri mantarların gelişimini dikkatle takip etti. Daha sonra ilk hasat başladı. Üretmenin ve para kazanmanın heyecanını yaşayan öğrenciler, hasat sonunda 80 metrekarelik alanda 10 tondan fazla ürün yetiştirerek, bunları “Gökhöyük mantarı” markasıyla sebze olarak sattı. Bu sezon üretime yeniden başlanırken mantarlar kilosu 50 ile 65 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

“Pazarlamada sorun yok”

Bu dönem 20 ton üretim yapılması planlanan okulun pansiyonunda kalan öğrencilerin geceleri mantar hasadı yaptığını belirten Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Mantarların kurutularak satışı konusunda çalışma yapıyoruz. Pazarlamada sorun yok.” Mehmet Türkmen öğrencilerini tebrik ederek okul müdürü Turan Köse’den planları hakkında bilgi aldı.

“Köyümde mantar üretmeyi düşünüyorum”

Mantar konusunda deneyim kazandıklarını anlatan 11. sınıf öğrencisi Enes Kazel, “Mantarların nasıl yetiştiğini çok merak ediyordum. Yetiştirdiğimiz mantarları da evlerimize götürüyoruz. Bu sistemi köyümde kurup mantar üretmeyi düşünüyorum. ” Arkadaşı Erkan Koçak da çorbalarda kullanılabilen kurutulmuş mantarların da oldukça lezzetli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu