Haber

Kahramanmaraş Depremi’nin Birinci Yılında Anma Törenleri Düzenlendi

Kahramanmaraş merkezli depremin birinci yıl dönümünde Çankırı ve Amasya’da anma törenleri düzenlendi.

Çankırı’daki alışveriş merkezi önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

AFAD İl Müdürü Ahmet Matur, programda her türlü arama kurtarma çalışmaları için bir yıl önce Çankırı’nın Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesine yola çıktıklarını söyledi.

Desteklerinden dolayı Çankırı halkına teşekkür eden Matur, “Bugün sizlere afet bölgesinde görev yapan kamu kurumları olan AFAD, UMKE, itfaiye, Jandarma Arama Kurtarma ekiplerinin kullandığı malzemelerin yer aldığı fotoğraf sergisini sunuyoruz. Bir yıl önce yaşananları ve afet bölgesinde yaşananları anlattık, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” “Yapacağız.” dedi.

Konuşmanın ardından stant gezilerek Türk Kızılayı tarafından vatandaşlara çorba ikramı yapıldı.

Törene Vali Mustafa Fırat Taşolar, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kurum yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çerkeş ilçesindeki IV.Murat Camii’nde depremde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Çerkeş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Amasya

Kahramanmaraş merkezli depremin birinci yıl dönümünde Amasya’da fotoğraf sergisi açıldı ve anma programları düzenlendi.

Geçen yıl depremde hayatını kaybedenler için sabah namazının ardından dualar okundu.

Sultan II. Amasya Valisi Yılmaz Doruk, İl Müftülüğü tarafından Bayezid Camii’nde düzenlenen programa il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Doruk programda şunları söyledi: “6 Şubat, yüzyılın felaketi dediğimiz, 11 ilimizi etkileyen ve çok sayıda can kaybına neden olan depremin birinci yıldönümü. Bütün millet olarak oradaki vatandaşlarımıza yardım için seferber olduk. İlk günkü kurtarma hareketlerinden başlayarak sonraki ihtiyaçların karşılanmasına kadar.” “Millet olarak bir araya geldik ve bu günlere geldik.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurumun fuaye alanında düzenlediği stantta, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem öncesi ve sonrası çekilen fotoğraflara yer verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen ve şube yöneticileri sergiyi gezerek bilgi aldı.

Türkmen, depremden dolayı üzüntü duyduklarını ifade ederek, deprem konusunda farkındalık yaratmak amacıyla sergi düzenlediklerini söyledi.

12 Haziran Anadolu Lisesi öğrencileri derse başlamadan önce depremde hayatını kaybedenler için bahçede saygı duruşunda bulundu. Programda depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu