Haber

İsveç’in NATO’ya Katılımı TBMM Genel Kurulu’nda Görüşülüyor

İsveç’in NATO’ya katılımını öngören yasa tasarısının görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda başladı.

İSVEÇ İÇİN SON KARARI MECLİS VERECEK

TBMM Genel Kurulu’nda grup başkan yardımcılarının söz almasının ardından grup önerileri görüşüldü. AK Parti’nin Meclis çalışma takvimine ilişkin grup teklifi kabul edildi. Öneriye göre, İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanması Hakkında Kanun Tasarısı ve bazı uluslararası anlaşmalar gündemin ilk sıralarına yerleştirildi.

TEKLİF TBMM’DE GÖRÜŞÜLÜYOR

Genel Kurul, İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokolün onaylanmasına ilişkin yasa teklifi üzerinde görüşmelere başladı. Protokolün kabul edilebilmesi için Genel Kurula katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun oyu gerekiyor.

İSVEÇ’İN ÜYELİK SÜRECİNİN TEMMUZ AYINDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin protokol ilk olarak 16 Kasım’da Dışişleri Komisyonu’nun gündemine getirildi. Katılım Protokolü 26 Aralık’ta TBMM Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edildi. TBMM Dışişleri Komisyonu’nda 26 Aralık’ta yapılan oylamada protokole AK Parti, CHP ve MHP “evet” oyu verirken, İyi Parti ve Saadet Partisi “hayır” oyu verdi. DEM Partisi oylamaya katılmadı. NATO, İsveç’in üyelik sürecinin Temmuz ayına kadar tamamlanmasını bekliyor.

NATO’NUN 32’NCİ ÜYESİ OLACAK

Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayan belgeyi 1949 Kuzey Atlantik Antlaşması’nın koruyucusu olan ABD’ye teslim etmesinin ardından İsveç, NATO’nun 32. üyesi olarak ittifaka katılacak. Şu ana kadar 31 üye ülkeden 29’u parlamentolarında İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti.

Öte yandan dün ABD’den İsveç’in NATO üyelik sürecine ilişkin bir açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin Türkiye’nin yasama süreçlerinin tamamlanmasını bekleyeceğiz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu