Haber

İmamoğlu’nun İSKİ yalanı: 59 milyar yatırım yaptık dedi, gerçek çok başka çıktı

CHP’nin İBB Adayı Ekrem İmamoğlu, Sözcü TV’de Uğur Dündar’a yaptığı açıklamada, 5 yıl içinde İBB’nin İSKİ’ye olan borçlarını ödediklerini, arıtma tesisleri ve isale hatları gibi yatırımlar için 59 milyar TL harcadıklarını söyledi. 

İmamoğlu’nun açıklamasının gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

2560 sayılı İSKİ kanununa göre her yıl gelir-gider farkı İBB’ye ödenir. Bunun dışında da İSKİ, bağlı kuruluşu olarak İBB’ye borç verebilir. 

KREDİ ÇEKMEDİ, İSKİ KÂRINI İBB’YE AKTARDI

Haber7’nin edindiği bilgilere göre; İmamoğlu metro yatırımları için dövizle kredi çekeceğine, İSKİ’nin kârını İBB’ye aktardı. İBB’nin kârının İstanbul’un geliri olduğu, İBB-İSKİ ayrımı yapılamadığı belirtildi. 

CHP’NİN BIRAKTIĞI İSKİ BORÇ İÇİNDEYDİ

1994’te CHP’den devralınan İSKİ’ye de İBB kaynak transfer etmiş; o kaynaklarla yatırımlar yapılmıştı. O dönemde de İBB, İSKİ’ye borç vermişti.

İBB ve bağlı kuruluşları ve iştirakleri arasında karşılıklı borçlanmanın yasal olduğu ifade edildi. 

5 YIL ÖNCESİNE KADAR İSKİ DEVASA YATIRIMLAR YAPIYOR, İBB’YE KAYNAK AKTARIYORDU

Daha önce hem devasa yatırımlar yapan hem de gelirlerinden İBB’ye aktarım yapan İSKİ, son 5 yılda milyarlarca lira gelirine rağmen sıfırdan projelendirip ihalesini yapıp tamamladığı hiçbir arıtma tesisi, isale hattı gibi büyük yatırım yapamadı. 

2019’DA BORCU YOKTU, ŞİMDİ BORÇ İÇİNDE YÜZÜYOR

2019’da İSKİ’nin borcu olmadığı, şu an ise borç içinde yüzdüğü de belirtiliyor. 

Silahtarağa Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atmama töreni, Marmara denizinde müsilaj sorunu, Haliç’te denizin renginin kahverengiye dönmesi, Riva deresine Paşaköy Atıksu arıtma Tesisinden arıtılmamış su deşarj edilmesi, Küçükçekmece sahilinde balıkların ölmesi ve Şile’ye suyun tankerle taşınmak zorunda kalmasının altındaki sebebin de İSKİ’nin içinde bulunduğu durum olduğu kaydediliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu