Haber

Hrant Dink Davası’nda Kaçak Sanıkların Yargılaması Devam Ediyor

Hrant Dink cinayeti davasında dosyası ayrılan, aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı ve Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 12’si firari 13 sanığın davasına devam edildi.

Diğer kabahatlerden tutuklanan sanık Yunus Muharrir ve avukatı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada bazı firari sanıkların avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Yunus Muharrir, aleyhindeki delillerin gerçeğe aykırı olduğunu ileri sürerek aleyhindeki tezleri reddetti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, hakkında yakalama kararı bulunan 12 sanığın belgelerinin ayrılmasına karar verdi.

Heyet, sanık Yazıcı’nın benzer suçlardan yargılandığı Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyaların birleştirilmesi taleplerini reddettiğini belirterek, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne tutanak yazılması talimatı vererek duruşmayı erteledi. Anlaşmazlığın çözümü için başvuruda bulunur.

davanın geçmişi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni cinayetiyle ilgili aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski polislerin de bulunduğu 6’sı tutuklu, 13’ü firari 76 sanığı yargıladı. Şef Hrant Dink. Davayı 26 Mart 2021’de karara bağladı.

Tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, “kasten adam öldürme” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, tutuklu sanık eski polis memuru Muharrem Demirkale ise “kasten adam öldürme” suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. “Anayasa’yı ihlal etmek” ve “kasten öldürmeye yardım etmek”.

Komite, tutuklu sanıklar Okan Şimşek ve Veysal Şahin’i “kasten öldürme” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 28’er yıl 4’er ay hapis cezasına, sanık Ercan Gün’ü ise “kasten adam öldürme” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. FETÖ silahlı terör örgütünün üyesiyim.” 26 sanığa 3 yıl 4 aydan ağırlaştırılmış müebbet hapise kadar değişen hapis cezaları verdi.

Firari sanıklar Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Coşgun Çakar, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Muharrir ve Zekeriya Öz’ün dosyaları ayrıldı . ve başka bir temelde kaydedildi.

Davanın 24 Haziran’daki duruşmasında mahkeme, bir önceki duruşmada savcının sanıkların kaçak sayılması ve mal varlıklarına el konulması yönündeki talebini karara bağladı.

Kararda, sanıklar Fetullah Gülen, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın ve Yunus Muharrir’in hukuka aykırı olarak yurt dışında bulundukları, Haklarında kırmızı bülten çıkarıldığı, bir kısmı hakkında da iade talebinde bulunulduğu, haklarındaki soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla sanıkların yabancı ülkede bulunduklarının anlaşıldığı belirtildi.

Bu nedenlerle heyet, sanıklar hakkında gazete ilanı yapılarak varsa ikamet adreslerine asılmasına, 15 gün içinde gelmemeleri halinde “kaçak” sayılacakları ve bunların varlıklarına el konulacak.

Yargılama devam ederken firari sanıklardan Yunus Müellif yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu