Haber

Hakan Çavuşoğlu: ‘Uludağ Bölge Başkanlığı’ ile Bursa ve Uludağ arasındaki bağı güçlendireceğiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan 13 maddelik ‘Uludağ Bölgesi Kanunu’nun bölgeye yeni bir vizyon katacağını belirten AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, “Birlik yok. Buradaki çok başlılık nedeniyle “Alan Başkanlığı ile birlikte Uludağ’ın bütüncül bir bakış açısıyla planlanması, tanıtılması ve kaynak maliyetlerinin geliştirilmesi noktasında kapı aralıyoruz. Bursa ile Uludağ arasındaki bağın güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bunu da Alan Başkanlığı ile gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

AK Parti Bursa milletvekillerinin imzaladığı 13 maddelik ‘Uludağ Bölgesi Kanunu’ TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifiyle kurulması öngörülen ‘Uludağ Bölge Başkanlığı’nın bölgedeki yetki karmaşasını önleyeceğini söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Uludağ’ın kalkınması için hızlı kararlar almayı hedeflediklerini belirtti. Yıllardır yetki karmaşası nedeniyle Uludağ’da istenilen potansiyel ve tanıtımın sağlanamadığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Uludağ bölgesi Türkiye’de ilk kış turizminin ve kayak turizminin yapıldığı bölgedir. Bu alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hem Osmangazi Belediyesi’nin hem de ilçe belediyesi olarak Osmangazi Belediyesi’nin yetkili olduğu bir bölgedir.Bunların yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün de bağlı olduğu bir alandır. Tarım Bakanlığı yetkilidir.Her kurum kendi yetkisi çerçevesinde kendi bakış açısını ortaya koyar.Dolayısıyla bir yetki karmaşası ortaya çıkar ve Uludağ’da o potansiyeli,o korumayı,o geliştirmeyi,o tanıtımı yıllardır sağlayamıyoruz. Bütüncül bir bakış açısıyla Uludağ’ın planlanması, kaynakların tanıtılması ve geliştirilmesi için kapı aralıyoruz. değerler.” Uludağ Bölge Başkanlığı’nın Uludağ’ın kış turizmindeki rolünü artırmak ve turizm döneminde yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için etkin kararlar alacağını vurgulayan Çavuşoğlu, süreyi uzatmayı da hedeflediklerini kaydederek, “Güvenli giriş çıkışlar Uludağ’da otopark sorunu Turizm işletmelerinin bu doğal dokuya uygun yapılanması ve kayak tesislerinin standardize edilmesi amaçlanıyor.Uludağ’da turizm sezonu şu anda sadece 4 aydan oluşuyor ve sadece kayak turizmi ile sınırlı. 4 aylık bu süreyi kış turizmi açısından diğer yerler ile karşılaştırdığımızda yeterli bir zaman aralığına tekabül etmemektedir.Bu nedenle bu süreyi genişletecek ve daha kolay bir hale getirecek bir durum oluşturulmaya çalışılmıştır. Yatırımcılar bu anlamda buraya kar getirici tesisler kurarak hem günübirlikçilerin hem de gecelemecilerin geldiği bir alandır.Bu turların uyumunun sağlanmasına ihtiyaç vardır. geldiklerinde temin edileceklerdir. Bursa ile Uludağ arasındaki bağın güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bunu da saha başkanlığı ile sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Biliyoruz ki özellikle kış mevsiminde binlerce araç Uludağ’a gidiyor ama burada karla birlikte park yeri olmaması nedeniyle vatandaşlar trafiğe takılıyor ve bu süreç adeta eziyete dönüşüyor. Hakan Çavuşoğlu, “Öncelikle korunan alanlar kanununda değişiklik söz konusu değil. Korunan alanlar korunmaya devam edecek. Bu alan olarak belirlenen kısım Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda 13 bin hektar, sit alanı olarak 40 bin hektar, Uludağ Alan Başkanlığı kapsamında ise sadece 2 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. Sadece oteller bölgesi ile 1. ve 2. gelişme alanlarını kapsamaktadır. Bakacak bölgesi, Çobankaya mevkii, Buzulgöller ve Uludağ’ın doğusundaki göller, Kirazlıyayla ve Sarıalan bu sahaya dahil değildir. Çavuşoğlu, Uludağ Oteller Bölgesi’nde çanak bölge olarak bilinen alan bu sınırlar içinde kalacak” dedi.

“Burası ile ilgili uygulama ve planlama kararlarını alacak iki kurum alan başkanlığı kapsamında tahsis edilmiştir. Bunlardan biri Uludağ Komisyonu dediğimiz kuruldur. Bu kurul bir yürütme kuruludur. Ne zaman yapılacağına bu komisyon karar verecektir. Uludağ’ın planlanması ve uygulanması ile ilgili karar alınması gerekli Bu komisyon 13 kişiden oluşur.Mimarlık, Şehir ve Şehircilik, Hukuk, Biyoloji ve Orman Mühendisliği bölümlerinden lisans almış 10 yıl kıdeme sahip kişilerden oluşur. üniversitelerde, Bursa Valiliği vali yardımcısı, Bursa Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Müzeler, Orman Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü üyelerinden oluşan bir heyettir. , Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü. Uludağ Bölge Başkanlığı’na karar verecek ve uygulayacak. Bir danışma kurulu olacak. Ayrıca önerilerde bulunmak üzere bir komite oluşturulacak. Bu komisyon 6 kişiden oluşacaktır. Bu kurulda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Spor İl Müdürü veya yardımcısı, Güney Marmara Oteller ve İşletmeciler Birliği, Seyahat Acentaları Birliği Bursa Temsilciliği, Osmangazi Belediyesi temsilciliği bulunmaktadır. Bu nedenle Uludağ Alan Başkanlığı’nın korunan alanların korunmasını sağlamak ve Uludağ’ın gerçek potansiyeline ulaşmasını sağlamak adına Uludağ’a yeni bir vizyon katacağını ve buradaki sağduyuyu harekete geçireceğini söylemek isterim. Kömür ve akaryakıt istasyonları, maden havzaları ve entegre tesisler burada asla kurulmayacaktır. Ayrıca Uludağ bölgesinin yangınlara karşı korunması amacıyla özel bir yönetim anlayışı getirilecek ve buna Orman Genel Müdürlüğü de dahil edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu