Ekonomi

Fed faiz artırımı belirsizliği küresel piyasalarda toparlanmaya yol açtı

Küresel endeksler, emtia dolarları ve bazı gelişen piyasa para birimleri, ABD tahvil getirilerindeki düşüşün etkisiyle bu hafta güçlü bir toparlanma kaydetti. Yatırımcılar, Fed’in “uzun süre daha yüksek” söyleminden uzaklaşarak, merkez bankasının faiz indirimlerine devam etme zamanlamasını ve seçimini yeniden düşünüyor. Bu yeniden değerlendirme, yumuşak bir inişe işaret eden son Tarım Dışı İstihdam (NFP) verileriyle desteklendi ve bu durum, tahvil piyasasındaki yükselişi tehdit eden Aralık ayındaki Fed faiz artırımı olasılığını azalttı.

Avro Bölgesi’nin sürekli düşük performansı, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı sinyali vermemesinden kaynaklanıyor. EUR/USD Bu, para biriminin en yüksek Fed faiz oranlarından yararlanma yeteneğini sınırladı. Öte yandan olumlu risk tonu ve Avustralya Merkez Bankası’nın gelecek hafta faiz artırımına gideceği beklentisi, Fed’in faiz artırımlarına ara vermesine paralel olarak Avustralya dolarının toparlanmasını destekledi. “Daha uzun süre daha yüksek” söylemi kaybolmaya devam ederse, AUD/USD EUR/USD’den daha cazip hale gelebilir. Tersine, eğer ABD’nin ekonomik dayanıklılığı devam ederse, EUR/USD’deki kısa pozisyon, AUD/USD’nin olumsuz yönünü geride bırakabilir.

Bugünkü ABD istihdam verileri kısa vadeli tahvil getirilerinin yönünün belirlenmesinde önemli olacak ve EUR/USD, AUD/USD ve altın gibi piyasaları etkileyecek. Ekim ayı tarım dışı istihdam raporunun +180 bin civarında olacağı tahmin edilirken, geçen ayki +336 bin rakamının olası revizyonları önemli. Aylık +%0,3’lük fiyat artışı yıllık oranı %4,0’a düşürebilirken, işsizlik oranının %3,8’de sabit kalması bekleniyor.

Bugün açıklanacak ISM hizmetleri PMI verilerinin beklentilerden belirgin şekilde sapması halinde doları etkileyebilir. PMI’ın geçen ayki 53,6 civarında kalması bekleniyor. Gelecek haftanın ABD verilerinin öne çıkanı Cuma günü yayınlanacak olan UoM Tüketici Güveni verileri olacak.

150.000 yeni istihdamın yer aldığı Ekim ayı iş raporu, olumsuz bir NFP manşetinden uzak duruyor ve veri yumuşatma senaryosu için daha fazla kanıt sunuyor. Bu durum Federal Açık Piyasa Komitesi’nin şahinlerinin Aralık ayında faiz artırımı yönündeki görüşlerine aykırıdır. Ekim ayı istihdam rakamları, yaklaşan enflasyon güncellemeleri ve yaklaşan politika toplantısına ilişkin diğer çeşitli göstergeler, piyasanın Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair inancını güçlendiriyor ve potansiyel olarak tahvil, döviz ve hisse senedi piyasalarını destekliyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu