Haber

Erzincan’daki maden faciasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama

Son dakika Erzincan haberi:Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, İliç’teki altın madeninde meydana gelen heyela ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Savcılıktan maden faciasına ilişkin açıklama

Olayla ilgili 8 uzmanın görevlendirildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“13 Şubat 2024 günü saat 14.00 sıralarında heyelan nedeniyle meydana gelen iş kazasında 9 vatandaşımızın enkaz altında kalması olayının sorumlularının tespiti için İliç Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. :30 Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi.

Olay yeri tespit ve inceleme işlemleri Cumhuriyet Savcıları tarafından yürütüldü, deliller eksiksiz bir şekilde toplandı, olay yeri ve çevresinden toprak ve su numuneleri alındı, bu numuneler incelenmek üzere yetkili kimya laboratuvarlarına gönderildi. Olay ve arıza durumlarının sorumlularının tespit edilmesi amacıyla çevre, maden, jeoloji, kimya, inşaat, ziraat ve harita mühendisleri ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından oluşan 8 kişilik bir bilirkişi heyeti görevlendirilerek gerekli incelemeler yapıldı. Olay yerinde incelemeler yapıldı ve bilirkişilerin bilirkişi raporunu tamamlaması bekleniyor.

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında elde edilen deliller sonucunda 14 Şubat 2024 tarihinde aralarında ilgili şirketin patron vekili olan ve kusurlu olduğu değerlendirilen Kanada asıllı bir kişinin de bulunduğu toplam 8 kişi gözaltına alındı. İlk tespitlere göre olayın meydana gelmesinde. “Soruşturma titizlikle ve ilgili tüm taraflarla devam ediyor.”

haberenez.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu