Teknoloji

Elon Musk’ı kızdıracak haber: Mastodon’un yükselişi tam gaz devam ediyor

Twitter’a alternatif olarak gösterilen merkezi olmayan sosyal ağ Mastodon, aylık 1 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Geride bırakılan bu dönüm noktası, CEO ve baş geliştirici Eugen Rochko tarafından açıklandı.

Almanya merkezli Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından bu yana hızlı bir büyüme yaşıyor ve 27 Ekim’den bu yana ağa yaklaşık yarım milyon kullanıcı katıldı. Twitter’ın 238 milyon günlük aktif kullanıcısına göre bu halen çok küçük bir sayı olsa da, Mastodon’un kullanıcı tabanı, 27 Ekim’den önce saatte 60-80 yeni kullanıcı kaydına sahipken, bugün saatte binlerce kayda yükselerek hızlı yükseliş ivmesini sürdürüyor.

Twitter’ın Musk tarafından satın alınması ve son eser değişiklikleri, Mastodon’un genişlemesini hızlandırdı. Bazı kullanıcılar, Twitter’ın fonksiyonelliğinin Musk’ın kontrolü altında nasıl değişebileceği konusundaki endişelerinden kaynaklı Mastodon’a geçmeye karar verdiklerini söylerken, öbürleri Twitter’ın yeni ücretli doğrulama planına ve Musk’ın belli hiciv biçimlerini denetleme konusundaki ağır yaklaşımına karşı bir protesto biçimi olarak bu toplumsal ağa geçiş yaptı.

Mastodon, hashtag’ler, yanıtlar, yer imi ekleme ve retweet benzeri “artırma” gibi özelliklerle Twitter’la karşılaştırılabilir bir tecrübe sunuyor. Lakin Twitter’ın tersine, bu ağda reklam bulunmuyor ve ilgi alanları ve coğrafik bölgeler etrafında organize edilmiş, büyük ölçüde kendi sistemlerini bir kümede birleştiren gönüllüler tarafından yönetilen binlerce sunucuya dağıtılmış durumda.

Mastodon kullanıcıları, web yahut taşınabilir istemci aracılığıyla kaydolup bir sunucu seçtikten sonra kendi sunucularındaki öbür kullanıcılarla ve ağdaki başka sunuculardaki kullanıcılarla gönderileri ve ilişkileri paylaşabiliyor. Her sunucu, taciz ve nedensiz şiddet üzere istenmeyen içerik tiplerini sınırlamayı yahut filtrelemeyi seçebilirken, rastgele bir sunucudaki kullanıcılar başkalarını engelleyebiliyor ve yöneticilere bildirebiliyor.

Mekezi bir suncu yok

2016 yılında kurulan ve kitle fonlaması ve Avrupa Komisyonu’ndan küçük bir hibe ile desteklenen Mastodon merkezi bir kuruluş tarafından yönetilmiyor. Hiçbir sunucu sahibi kendi isteklerini dayatamıyor veya ağı kapatamıyor. Sunucu sahipleri, aşırı uç olarak gördükleri politikaları benimseyen herhangi bir sunucuyla kolayca bağlarını kesebiliyor. Ayrıca merkezsiz tasarım, hizmetin tek bir kişi tarafından satın alınmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Almanya’daki konutunda çalışan yirmi beş yaşındaki Rochko, projenin aylık 2.400 Euro üzere mütevazı bir maaşla program yapan tek tam vakitli çalışanı. Kısa bir mühlet evvel yayınladığı bir gönderide, Mastodon’un veritabanı sunucusunu yükseltmek için daha güçlü donanım satın alarak, talep akışına ayak uydurmak için günde 12 ila 14 saat çalıştığını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu