Haber

DİSK Çelenk Koydu! Taksim’e Ulaşmak İsteyenler Gözaltına Alındı

DİSK’liler, İstanbul Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakırken, dışarı çıkmak isteyen Beşiktaş ve Taksim’de farklı işçi grupları polis tarafından gözaltına alındı. Polis, gözaltılar sırasında gazetecilerin fotoğraf çekmesini engelledi. HAK Sendikalar Konfederasyonu (HAK-İŞ) üyeleri Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle önce Taksim’e DİSK’liler geldi. DİSK Genel Başkanı Dilek Çerkezoğlu, yönetim duvarı ile Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü.

DİSK Genel Başkanı Dilek Çerkezoğlu basın açıklaması yaptı. Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ı Maltepe Meydanı’nda kutlayacaklarını söyledi.

Arzu Çerkezoğlu, tüm personel sınıfının bayramını kutladığını belirterek, ‘Bugün personel sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Bugün sadece ülkemizde değil, tüm dünyada, beş kıtada, bu dünyanın tüm değer ve lezzetlerini üreten personel sınıfı, kendi talepleri ve kendi arayışları ile sahaların içindedir. Çalışanlar olarak yılın 364 günü, bir gün, 1 Mayıs’ta bu sisteme, bu düzene itirazlarımızı, hedeflerimizi, yarının dünyasına dair hayallerimizi konuşmak için tarlalarda, meydanlarda buluşuyoruz. Bugün DİSK Yönetim Kurulu olarak buraya geldik, çelenk bıraktık. Anmalarımızı da 2 gün önce yaptık. Artık buradan Maltepe Meydanı’na geçeceğiz. İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda buluşacağız.”

Polis, Taksim meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Şişli Harbiye ve Osmanbey’de toplanan gruplar, Taksim Meydanı’na giderek kutlamak istedi.

Polis, resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen çalışanları gözaltına aldı.

İstanbul Taksim’de İmam Adnan Sokak’tan çıkmak isteyenlere polis müdahale etti.

1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen personel de Harbiye Cumhuriyet Caddesi’nde gözaltına alındı.

Harbiye Cumhuriyet Caddesi’nde polis diğer kümelere de müdahale etti.

Beşiktaş’ta polis, Taksim Meydanı’na ulaşmak isteyenleri gözaltına aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu