Haber

Buca Belediyesi’nden besicilere büyük destek

Buca Belediyesi tarafından üreticilere takviye olma maksadı ile pandemi devrinde hayata geçirilen kırsal kalkınma atağı aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafından Buca’nın kırsal mahallelerinde hayvancılıkla uğraşan 60 üreticiye 9 tona varan yemlik arpa takviyesi verildi.

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç’ın öncülüğünde kentte yapılan çalışmalar hayvancılığın bahtını değiştirmeye devam ediyor. Kırsal alanda yer alan üreticilere tohum, fide ve personel takviyesi veren Buca Belediyesi bu defa hayvancılıkla uğraşan üreticilerin isteklerine yanıt verdi. Üreticilerle yapılan görüşmeler sonucunda, üreticilere muhtaçlıkları doğrultusunda besi yemi olarak kullanılmak üzere 9 ton arpa dağıtıldı.

9 TON ARPA DAĞITILDI

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Programı ile Türkiye’ye örnek olan Buca Belediyesi, program kapsamında üretici başına 175 kilo, toplamda 9 ton arpa yemi dayanağı verdi. Böylece üreticinin yem maliyeti yarı yarıya azalırken süt kalitesinde de artış yaşandı.

Destek verilen mahallelerden biri olan Yıldızlar (Kaynaklar) Mahallesi muhtarı İsmet Dirbişoğlu, Buca Belediyesi’nin üreticiye verdiği takviyeden çok mutlu olduklarını söz ederek şunları söyledi: “Babadan atadan beri bizler bu işi yapıyoruz. Ancak her geçen gün biz üreticiler için her şey zorlaşıyor. Maliyetlerimiz çok yüksek. Buca Belediyesi’nin bu katkısı bizler için çok önemli. Belediyemize gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Yalnız bugün değil, her zaman yanımızda. Her zaman bize destek oluyor.”

Buca Belediyesi 2021 yılı ortalarında ise solucan Gübre Tesisi içindeki 24 metrekarelik alanda kurulan hasılmatik ile iklim şartlarına bağlı olmadan topraksız tarımla yapılan üretimle yeşil yem elde etmiş; yaklaşık 7 ayda 45 bin 500 ton hasıl yemi çiftçiye fiyatsız olarak dağıtmıştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu