Haber

AK Parti ve MHP kulislerine göre seçimin öne çekileceği kesin.

Seçim tarihinin netlik kazanmamış olması, seçimlerin öne alınabilmesi ve başörtüsü anayasa değişiklik teklifinin referanduma götürülme ihtimali, iki oylamanın bir arada yapılabileceği tezlerini gündeme getiriyor. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Hasret Zengin’in başörtüsü teklifini şubat ayının sonuna doğru Meclis’ten geçirmeyi hedeflediklerini açıklamasının seçim tarihiyle ilgisi olduğunu belirterek, seçimin öne alınacağını yazdı. AK Parti ve MHP kulislerinden aldığı bilgiler.

Sarıkaya, seçim tarihi hakkında şunları söyledi:

“AK Parti’de seçimin erkene alınmasında hiçbir tereddüt yok.

MHP’de de benzer bir tavır söz konusudur…

Kararı kimin alacağı tartışması da kendi içinde tükendi; Meclis muhalefeti kabul etmezse cumhurbaşkanı kararıyla seçim öne alınacak.

AK Parti içinden seçim tarihi ile ilgili açık veriler gelmeye başladı.

Nitekim AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Hasret Varlıklı, iki maddeli Anayasa değişikliğini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden mutlaka geçirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Açıklanmasına gerekçe olarak ileri sürülen argüman ise, Anayasa Değişikliklerinin Halkın Oyuna Sunulmasına Dair Kanun’un ‘Halkoyuna sunulması halinde 60. gün’.

Yani şubat sonunda geçer ve referandumla sonuçlanırsa, nisan sonunda sandık kurulmalıdır.

Bununla da yetinmeyen Zengin, önceki gün yaptığı açıklamada örneğin seçimin öne alınabileceğinin sinyalini vermişti:

Seçim nisandan sonra olacak. Mayıs ayında olursa erken seçim denmez. Birkaç hafta sürebilir. Seçim gündeme gelse bile birkaç hafta öne gelebilir.’

SEÇİM TAKVİMİNİN BAŞLANGIÇ TARİHİ

Dün AK Parti’nin bu konuda etkili isimlerinden biriyle sohbet ederken, 14 Mayıs’a ilişkin beklentilerin yüksek olduğunu belirterek, ikinci turu da düşünerek ilk sandığı 30 Nisan olarak planladıklarını sözlerine ekledi:

Her ikisine göre de tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu da bu bahse hazır. Planımız olan 30 Nisan olursa seçim takvimine 6 Mart’ta başlayacağız; 55 günde tamamlanır. İlk çeşidi 14 Mayıs olarak planlarsak, 20 Mart seleksiyon başlangıcı olacaktır; Bu durumda 56 gün sonra seçim yapılacak…’

Seçim için 60 günlük bir süre öngörülmesine rağmen, bu süreyi kısaltma yetkisi Milletvekili Seçimi Kanunu’na göre (Madde 9) YSK’nın elindedir; Eskiden seçimler 45 ve 52 günde yapılıyordu.

Dolayısıyla 30 Nisan’da yapılırsa seçime en fazla 4 ay, Mayıs’ta yapılırsa 4,5 ay var; Aslında herkes ona göre hesap yapıyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu