Haber

Afgan edebiyatseverler TİKA’nın Herat ofisinde bir araya geldi

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA) Herat ofisi, düzenlediği şiir programı ile Afgan edebiyatseverleri ağırladı.

TİKA Herat ofisinde düzenlenen merasime, Türkiye’nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Ofisi Koordinatörü Arafat Deniz, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Hüseyin Güngör, Afganistan’ın önde gelen şair, muharrir ve tercümanlarından Muhammed Efsar Rahbin ile Herat Müellifler Birliği üyeleri katıldı.

Ayrıca Heratlı birçok tarihçi, müellif, araştırmacı ve entelektüel de programdaki yerini aldı.

Açılış konuşmasını yapan TİKA Herat Ofisi Koordinatörü Arafat Deniz, “Bizim amacımız Herat’ın kültürel kapasitesinden daha fazla istifade etmektir. Bu nedenle bu tür kültürel etkinliklerimiz devam ediyor. Afganistan ve Türkiye arasında birçok alanda ortak kültürel bağlarımız bulunuyor. Biz de bu bağı daha güçlendirmek için gayret ediyoruz.” dedi.

Ülkenin önde gelen şairlerinden Muhammed Efsar Rahbin ise aktiflik nedeniyle TİKA’ya teşekkür etti.

Rahbin, şiir ile olan bağlantısını şu biçimde aktardı:

“Ben hayatım boyunca ortak dertlerimizi paylaşmak için çabaladım. Şiir yazmaya ve okumaya küçükken ilgili olmaya başladım. Bu nedenle Sovyet işgali ve sonrasında halkımızın dertlerini anlatan yazıları yazdım çünkü bir yazar için en önemli şey gerçekleri gün yüzünü çıkarmak olmalı.”

Konuşmaların akabinde, Herat Muharrirler Birliği üyeleri sahneye çıkarak Türkçe, Farsça, Özbekçe üzere çeşitli lisanlarda şiirler okudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu