Haber

ABD ve Hindistan Dışişleri ve Savunma Bakanları Hint-Pasifik ve Gazze’deki Durumu Görüştü

YENİ ABD ve Hindistan Dışişleri ve Savunma Bakanları Yeni Delhi’de bir araya gelerek Hint-Pasifik bölgesi ve Gazze’deki durumu tartıştılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, “2+2 diyaloğu” çerçevesinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya geldi.

Blinken, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile Hindistan’ın güçlü bir ortaklığa sahip olduğunu ve bunu ileriye taşıyacak fırsatları tartışacaklarını söyledi.

Blinken, toplantıda yaptığı konuşmada, ABD’nin açık ve özgür bir Hint-Pasifik’e yönelik kararlılığının devam ettiğini belirterek, savunma alanında iş birliğinin de iki ülke arasındaki çıkarlar açısından önemli olduğunu kaydetti.

Hindistan Bakanı Jaishankar, Gazze’deki durumun kendileri için “önemli bir endişe kaynağı” olduğunu kaydederek, “Hindistan, tanınmış sınırları içinde yan yana, egemen, bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik müzakerelerin sürdürülmesini her zaman desteklemiştir. İsrail’in yanındayız.” dedi.

ABD ve Hindistan savunma bakanları konuşmalarında iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin devamına vurgu yaptılar.

Hindustan Times’ın haberine göre Blinken, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, 40 terörist listesinde yer alan ayrılıkçı Sih örgütü Khalistan Kurtuluş Gücü’nün (KLF) yöneticisi Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın başlatıldığını söyledi. Hindistan tarafından 18 Haziran’da yayınlandı. Hindistan’ı Kanada ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Nijjar cinayetinin ardından Hindistan ile Kanada arasında yaşanan diplomatik anlaşmazlığın sorulması üzerine Blinken, “Hindistan’ın soruşturmada Kanada ile birlikte çalışmasının ve bu anlaşmazlığı işbirlikçi bir şekilde çözmenin bir yolunu bulmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu, Kanada’nın soruşturmayı ilerletmesi ve Hindistan’ın ise “Bu konuda Kanada ile birlikte çalışması Kanada’ya bağlı.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu