Ekonomi

ABD hisse senedi fonlarından çıkışlar devam ediyor; tahviller ve para piyasaları kazanıyor

Pazar gününe kadar olan veriler toplam 5,48 milyar dolarlık net satış yapıldığını gösterdiğinden, yatırımcılar üst üste beşinci hafta ABD hisse senedi fonlarından çekilmeye devam etti. Bu çıkış eğilimi, Federal Rezerv’in politika toplantısı öncesinde yatırımcıların temkinli davranması nedeniyle devam etti.

Jerome Powell liderliğindeki Federal Rezerv bu Çarşamba faiz oranlarını sabit tuttu. Powell gelecekteki olası faiz indirimlerine işaret etti, ancak aynı zamanda ilk çeyrekte devam eden enflasyonla ilgili endişelerini dile getirerek herhangi bir indirimin yakın olmayabileceğini öne sürdü.

Genel eğilime rağmen, ABD büyük sermayeli hisse senedi fonları üst üste ikinci hafta net giriş yaşadı ve yaklaşık 1,2 milyar dolarlık alım gerçekleşti. Bu olumlu hareket, teknoloji devleri Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft’tan (NASDAQ:MSFT) gelen güçlü kazanç raporlarıyla desteklendi.

Öte yandan, ABD’deki küçük, orta ve çok sermayeli fonlardan sırasıyla 2,14 milyar dolar, 1,08 milyar dolar ve 637 milyon dolar net çıkış yaşandı. Yatırımcılar aynı zamanda belirli sektörlerden de fon çekti: sağlık hizmetleri 790 milyon dolar, ihtiyari tüketici 684 milyon dolar ve sanayi 295 milyon dolar geri çekildi.

Hisse senetlerinin aksine, ABD tahvil fonları yaklaşık 674 milyon dolar çekerek ikinci hafta net girişe işaret etti. Özellikle, ABD mortgage fonları 1,35 milyar dolar ile Ocak 2023’ten bu yana en büyük haftalık girişi aldı. Ayrıca, kredi katılım ve belediye borç fonları sırasıyla 665 milyon dolar ve 515 milyon dolar giriş kaydetti.

ABD kısa/orta vadeli devlet ve hazine fonlarından çıkış yaklaşık 2,66 milyar dolar oldu ve dört haftalık net alım serisi sona erdi.

Para piyasası fonları ise 26,53 milyar dolar ile bir hafta daha net giriş sağladı ve yatırımcı tercihinin daha likit ve daha düşük riskli varlıklara doğru kaydığını gösterdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu